سمپاشی موریانه

موریانه، از راسته isopteran حشراتی با اندازه های کوچک که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند که به لحاظ زندگی و ساختار اجتماعی تکامل زیادی پیدا کرده اند.

 

سمپاشی موریانه ها
موریانه، ها مهم ترین آفت و نابود کننده ساختارهای چوبی بخصوص در مناطق جنوبی ایران به شمار می آیند. براساس تحقیقات به عمل آمده، موریانه، ها سالانه بیش از دویست میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می کنند، مهم ترین گونه از موریانه، هایی که در ایران زیست می کنند موریانه، های زیرزمینی هستند حرکات و ساختار زندگی آن ها در زیرزمین می باشد. موریانه، ها حشراتی اجتماعی هستند که در لانه ها به صورت کلونی یا به طور معمول در زیرزمین یافت می شوند که معمولاً در نزدیکی درختان، کنده چوب، انبارهای چوب، پالت ها، پالت های چوبی، دیوارهای خشتی که ملات آن ها را عناصر چوبی مانند کاه و کلش پوشانده تغذیه می کنند.

هر کلونی از موریانه، ها یک پادشاه، یک ملکه (به رنگ قهوه ای) دارد. هر ملکه قادر به تولید هزاران میلیون تخم در هر سال را دارد. در این کلونی ها علاوه بر پادشاه و ملکه سربازانی به عنوان محافظان کلونی وجود دارند. موریانه، های سرباز مجهز به سر بزرگ و فک و آرواره بزرگ هستند.

سمپاشی موریانه، به صورت تخصصی و با سموم مخصوص موریانه، و سمپاشی تضمینی موریانه، .مبارزه ، ریشه کنی تخصصی و موریانه، زدایی .

این موریانه، ها در مقابل اشغالگرانی نظیر مورچه ها که دشمن اصلی آن ها تلقی می شوند کلونی ها را از تهاجم آن ها محافظت می کند. اما بیشتر جمعیت کلونی موریانه، ها را کارگران سفید تشکیل می دهند، که عده ای از آن ها محافظ ملکه، عه ای وظیفه محافظت از لاروها و عده ای نیز مسئولیت جستجوی غذا و اطلاع دادن به سایر موریانه، ها را به عهده دارند. هنگامی که تعداد کلونی ها افزایش می یابد کارگران لانه و محل انبار غذا را گسترش می دهند. در کلونی های بالغ 200 هزار تا میلیون کارگر زندگی می کنند.
مطالعات نشان داده موریانه، های منتخب از یک کلونی مسافت هایی تا حدود 3 هکتار در جهت پیدا کردن غذا طی می کنند. در برخی از مناطق چندین کلونی از موریانه، ها در کنار یکدیگر به صورت مصالحت آمیز زندگی می کنند. که همین مطلب ما را براین می دارد تا دقت بیشتری در خرید منزل داشته باشیم. چرا که در مناطقی که به مناطق موریانه، خیز معروف می باشد احتمال آن می رود که شاید روزی موریانه، ها بتوانند راهی برای نفوذ به منزل ما پیدا کنند که در ادامه این مطلب تا حدودی به مسائل پیشگیرانه از نفوذ موریانه، ها اشاره میشود.

علائم فعالیت موریانه، ها:

در مناطقی که موریانه، خیز می باشند مانند جنوب ایران و یا حتی برخی از مناطق تهران نظیر منطقه طرشت – باغ فردوس- لویزان – نیاوران و ... بایستی قبل از خرید ملک از سلامت خانه اطمینان حاصل گردد و سالیانه به صورت مرتب منزل را بازرسی در مقابل حمله موریانه، ها انجام داد. این نکته قابل ذکر است بعضی از نشانه ها به صورت غیر منتظره و تصادفی پدیدار می شوند که در این زمان پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان آریا چهر پارس تماس بگیرید چرا که برخی از اقدامات خودسرانه سبب می شود تا رگه های موریانه، از یک نقطه به نقاط مختلف پخش گردد که در این صورت نحوه مبارزه با آن ها مشکل تر می شود.

حرکت و هجوم موریانه، ها:

کلونی ها موریانه، ها معمولاً در طول 5-3 سال بالغ شده و شروع به ازدحام جمعیت می کنند. اکثر موریانه، ها در اوایل پاییز تا ابتدای زمستان و ازا بتدای بهار تا اواسط تابستان شروع به ازدیاد می کنند. معمولاً موریانه، ها در طول روزهای گرم و بارانی فعالیتشان شدت بیشتری پیدا می کند، که در این زمان موریانه، های کارگر برای پیدا کردن منبع غذایی حرکت خود را از زیر زمین به سطح شروع می کنند. که ما حتی ال امکان بایستی در منزل وسایلی که مواد آن ها را چوب تشکیل می دهد به صورت مستمر بازدید کنیم و در منازلی که حمله صورت می گیرد در ابتدا بایستی فاصله ایجاد کنیم. این نکته قابل ذکر است موریانه، های بالدار تا حد زیادی به مورچه ها مشابهت دارد که برای تشخیص و شناسایی موریانه، ها از مورچه ها شما می توانید با کارشناسان شرکت مهندسین آریا چهر پارس تماس حاصل فرمایید.همچنین میتوانید تفاوت میان موریانه و مورچه بالدار را در تصویر زیر مشاهده کنید.

موریانه بالدار و مورچه بالدار

 

شناخت انواع گونه های مهم موریانه، در ایران

از 1800 گونه شناخته شده 148 گونه مخرب هستند. با وجود پیشرفت در امر ساختمان سازی و استفاده از مصالح مقاوم مانند بتون و بتون های آرمه بر خلاف انتظار سر و کله موریانه، ها در این ساختمان ها پیدا می شود که تغییراتی در ساختار کلنی سازی و ساخت کلنی های هوازی نموده اند. جالب اینکه حتی تعداد دنده های آروارها افزایش یافته و از 128 عدد به 234 دنده افزایش یافته که شاهد نسل جدیدی از موریانه، ها هستیم. در مناطق گرم و مرطوب همچون استان بوشهر و بندر عباس موریانه، ها خسارات فراوانی به ساختمان ها وارد می کنند. انتشار موریانه، ها از شهری به شهر دیگی حتی از کشوری به کشور دیگر براحتی امکان پذیر است خسارت موریانه، های زیر زمینی بیشتر است چون پنهان از دید انسان از زیر زمین به داخل ساختمان ها نفوذ کرده و تا زمانی که متوجه حضور موریانه، ها شوند خسارت خود را به پی دیوارها وارد آورده اند . شروع کلنی موریانه، ها با وجود نرها و ماده های بالدار می باشد که پس از جفت گیری بالهای خود را از دست می دهند و اولین مرحله با ایجاد سلول کوچکی در خاک که تخم نامیده می شود کلنی موریانه، شروع می شود. در هنگام باز شدن تخم والدین از ذخیره مواد غذایی بدن خود نوزادان را تغذیه می کنند و اولین کارگرانی که بوجود می آیند جثه ای کوچکتر از کارگران بعدی دارند. در موریانه، های چوب خشک اولین سری تخم همه تبدیل به موریانه، کارگر می شوند و فقط یک عدد موریانه، سرباز تولید می شود و تا زمان فعال شدن کارگران، ملکه تخم گذاری را متوقف می کند و پس از فعال شدن کارگران تخم گذاری شروع می شود در این مرحله دیگر کارگران قبل که تولید شده بودند وظیفه نگهداری از نوزادان و تغذیه آنها را به عهده می گیرند. کارگران با تغذیه از چوب و مواد سلولوزی، آنها را به صورت نیمه هضم شده به سربازها و فرمهای جنسی می خورانند. تغذیه آنها بصورت قی کردن از دهان یا خروج غذا به شکل قرص از مخرج صورت می گیرد. به جز سر موریانه، ها بقیه بدن موریانه، نرم است نوع بالدار و فرمهای جنسی دارای چشم مرکب می باشند ولی سایر فرمها بعلت نوع زندگی که در خاک و تونلهای زیر زمینی دارند فاقد چشم می باشند . اگر موریانه، های بالدار بین دو چشم مرکب دارای فرورفتگی کوچک و کم رنگ به نام فونتانل باشند از خانواده Termitidae می باشند . و آنهایی که فاقد فونتانل هستند از خانواده Hodotermitidae می باشند. در خوزستان و فارس و بوشهر و بندرعباس در ماه های اسفند و فروردین از لانه خارج می شوند که در این مرحله بالدار می شوند و این بالدار شدن به منظور جابجا شدن و تغییر محل کلنی صورت می گیرد که بعد از جابه جایی بالهای خود را از دست می دهند . کارشناسان شرکت سمپاشی تضمینی آریا همراه با تیم تخصصی حشره شناسی دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز در حال بررسی و شناسایی رفتارهای موریانه، ها در بقیه نقاط کشور می باشند تا با شناخت بهتر زندگی موریانه، ها در نقاط مختلف کشور راه های مبارزه و کنترل این آفت را با دقت بیشتری طی کنند. شاه و ملکه موریانه، ها عمر طولانی دارند و در برخی از انواع موریانه، ملکه تا 50 سال زنده می ماند و به وظیفه خود که تخم گذاری است را ادامه می دهد. و عمل جفت گیری شاه و ملکه دائم ادامه دارد و بر اندازه جثه ملکه افزوده می گردد. جمعیت کلنی موریانه، ها بین 100 تا یک میلیون متغیر است.

سمپاشی موریانه، درتهران ، سمپاشی موریانه، شیراز و سمپاشی موریانه، بوشهر. سمپاشی تضمینی موریانه، .

بعضی از سربازها دارای آرواره های قوی و بعضی سر نوک تیز که روی آن مایع بدبویی جهت دفع دشمن ترشح می گردد. وقتی به دلایلی شاه و ملکه از بین می روند کارگران یکی از موریانه، ها که بالهای کوتاهی دارد را برای جانشینی ملکه و شاه تغذیه نموده و پرورش می دهند . عمر کارگرها حدود 4 سال می باشد. غالب موریانه، ها ی موجود در ایران دارای زندگی زیر زمینی هستند . اما در آفریقا و استرالیا انواعی از موریانه، ها لانه هایی به شکل ستون های عظیم روی سطح خاک می سازند و خود در داخل آن زندگی می کنند . در کلونی موریانه، ها پوره ها یعنی همان نوزادان هم به همراه کارگران فعالیت می کنند و در کلنی های پیشرفته شاهد وجود سربازها هم هستیم زمانی که افراد جنسی نر و ماده بالدار پیدا شدند تخم گذاری ملکی قبلی پایان می پذیرد و بازنشسته می شوند و در این هنگام جانشین برای آنها تعیین می گردد و کلنی به فعالیت خود ادامه می دهد. با وجود مطالعه گسترده روی زندگی موریانه، ها در سطح جهان هنوز ناشناخته های بسیاری در مورد این جانداران روی کره زمین وجود دارد و اسرار زیادی در زندگی دارند که هنوز کشف نشده اند. موریانه، ها دارای زندگی فوق بشری بوده بطوری که متخصص ترین مهندسین ساختمان هنوز نتوانسته اند سازه ای مانند سازه این حشرات بسازند اما از آنجا که این حشره جونده تاریخ است و همچنین خسارات بسیاری را به ساختمان وارد می کند همیشه در پی آن هستیم که جدیدترین روش های مبارزه روز دنیا را همگام با اروپا در پیش بگیریم تا با نابودی صددرصدی موریانه، آرامش خیال را به شما هموطنان عزیز هدیه دهیم.

با شناخت انواع موریانه، در ایران راه مبارزه بهتری در پیش می گیریم.

 • موریانه، فورموسان

 • موریانه، زیرزمینی

 • موریانه، چوب خشک

 • موریانه، چوب مرطوب

موریانه، فورموسان

ابتدا کلونی های کوچکی را به وجود آورده و سپس این کلونی های ابتدایی بیش از میلیون ها موریانه، را به وجود می آورد. پس از 3 یا 4 سال که از شروع کلونی ها می گذرد، تولیدکنندگان(بالدار) تولید را شروع می کنند ولی این تولید کلونی را در مستعمره خود انجام نمی دهند و خارج از مستعمره با هزاران نفر در تلاش برای جفت شدن و ایجاد مستعمره و کلونی های مختلف دیگر این تولید را انجام می دهند.فعالیت آن ها بیشتر در روزهای گرم و بارانی در بهار و تابستان بیشتر در شب و عصرها این اتفاق رخ می دهد.

 

موریانه، زیرزمینی

موریانه، های زیرزمینی ازدحامشان در فصل بهار می باشد ولی در هر زمان دیگری هم می توانند این عمل را انجام دهند. تولیدکنندگان ابتدایی یک کلونی جدید را تولید کرده و تولیدکنندگان تکمیلی تنها در مستعمره خود تولید می کنند آن ها کمک به افزایش رشد کلونی ها می کنند. این موریانه، ها طبقه کارگر را هم دارند که در موریانه، های Drywood این طبقه وجود ندارد.این کلونی ها در قسمت زیرین زمین زندگی می کنند ولی می توانند غذای خود را با حفر و ساخت تونل به سطح زمین از طریق لوله های گلی انجام دهند . این موریانه، ها برای بقای زندگی خود به رطوبت نیاز دارند بر خلاف موریانه، Drywood که به رطوبت بسیار کمی نیاز دارند. این موریانه، با ایجاد ترک در بتون و مصالح ساختمان باعث از بین بردن ساختار منزل شده و کل ساختمان از این آفت در امان نیست.

 

موریانه، چوب خشک

این حشرات اجتماعی به صورت کلونی زندگی می کنند و شامل طبقاتی مانند نرها ، ملکه و سرباز می باشند ولی طبقات کارگر را مانند گونه موریانه، های زیرزمینی ندارند.کلونی این موریانه، ها بیشتر در تکه ای از چوب بوده بدون اینکه نیاز به زندگی در داخل زمین داشته باشند. این گونه به رطوبت بسیار کمی نیاز داشته و در داخل خانه در داخل چوب های زیر شیروانی قرار دارند. این موریانه، ها رطوبت مورد نیاز خود را از طریق هضم سلولز به دست می آورند. هر کدام از کلونی این گونه بالای 2500 موریانه، را تشکیل می دهد.این موریانه، ها آسیب های جدی به ساختار چوبی در طول مدت زمان طولانی وارد کرده که آثار و نشانه های هجوم این موریانه، ها شامل وجود خاک اره و ترک های روی سطح چوب و یا بال های این حشرات در اطراف چوب می باشد.

 

موریانه، چوب مرطوب

این موریانه، ها بیشتر در چوب های آسیب دیده با رطوبت بالا یا چوب های انباشته شده بر روی زمین محل مناسبی برای تجمع این موریانه، ها می باشد. این موریانه، ها در ریشه های درختان، الوارهای چوب، چوب های افتاده شده بر روی زمین و شاخه های درختان که در تماس مستقیم با سطح زمین هستند، مستقر می شوند. گاهی هم در سقف هایی با رطبت بالا ناشی از نشتی و یا لوله های آب ترک برداشته و آسیب دیده قابل مشاهده هستند.

این موریانه، های باعث سست شدن پایه های منزل با خالی کردن قسمت های چوبی و ستون ها منزل می شوند که این امر خسارات سنگینی را به همراه دارد و موجب ناامیدی ساکنین می شود . ماهیت پنهان بودن این حشره باعث می شود که فعالیت موریانه، تا زمانی که شدت پیدا نکند قابلیت تشخیص آن را بسیار دشوار کند.

این موریانه، ها برای اینکه خود را مخفی نگه دارند، لوله های گلی ایجاد نمی کنند بلکه محل ورود و خروج خود را به داخل لانه با فضله های خود پنهان می کنند از انجا که این چوب های آلوده رطوبت بسیار بالایی دارند گاهاً مورد حمله قارچ ها هم قرار گرفته و به چوب آسیب می زنند. پوسیدگی چوب یکی دیگر از نشانه های وجود این موریانه، ها می باشد که با بالا بودن رطوبت در محیط و نشتی آب ایجاد می گردد.

 

تولید مثل موریانه، ها Termite swarms

زمانی که کلونی ها به حداکثر رشد خود می رسند شروع به تولید مثل کلونی جدید می کنند که این تکثیر در طول روز و شب بسته به نوع موریانه، ها ، متفاوت صورت می گیرد. تکثیر موریانه، های Drywood یا چوب خشک ، در شب و موریانه، های Subterranean در طول روز انجام میگیرد.

در هنگام بازسازی منازل باید دقت کرد که کمتر از وسایل چوبی در خانه به کاربرد زیرا طبق تجربه کارشناسان شرکت سمپاشی تضمینی آریا بیشتر منازل بعد از بازسازی دچار هجوم موریانه، ها شده در صورتیکه قبل از آن خبری از وجود موریانه، در منزل نبوده است . استفاده از چوبهایی از قبیل چوب راش و دیگر چوبهای جنگلی موریانه، ها را از عمق زمین به سطح کشانده و باعث خسارت های زیادی در منزل می گردد. بطور معمول شاهد حضور موریانه، ها در خانه هایی با ساختار چوبی و کاه گلی و قدیمی هستیم اما این روزها خانه های نوساز که یکی دو ماه بیشتر از عمر آنها نمی گذرد و هم بسیار داشتیم و داریم که دچار موریانه، شده اند طبق بررسی و تحقیق انجام شده توسط کارشناسان شرکت سمپاشی تضمینی آریا مشخص شد که اکثر این منازل در طی مراحل ساخت از خاک های آلوده به موریانه، استفاده کرده اند که عمدتاً ارزان قیمت بوده و از مناطقی حمل می شوند که دارای پوشش گیاهی گون می باشد ، مخصوصا ً در شهر شیراز خاک ها آلوده به موریانه، می باشند و بدین ترتیب موریانه، را با دستان خود وارد منازل کرده اند.

مطالعات نشان می دهد که موریانه، ها جهت پیدا کردن غذا گاهی تا حدود سه هکتار مسافت طی میکنند در بعضی از نقاط زمین در چندین کلونی نزدیک به هم زندگی می کنند که این زمین ها موریانه، خیز بوده و باید از ساخت سازه یا خرید زمین در این مناطق خودداری کرد. معمولاً در ایران به محض اطلاع از حضور موریانه، در منزل از روش های سنتی مثل پاشیدن آهک و گازوئیل ، نفت و سم استفاده می شود که این امر باعث پخش شدن موریانه، به نقاط مختلف منزل می گردد و کار موریانه، زدایی تخصصی را با مشکل روبرو می کنند.

پیشنهاد ما کارشناسان سمپاشی تضمینی آریا به شما هموطنان عزیز این است که ضمن بازدید مستمر از وسایل چوبی منزل مخصوصاً کمد دیواری ها و زیر راه پله ها و دیگر وسایل چوبی منزل به محض مشاهده آثاری از هجوم موریانه، ها با کارشناسان ما تماس گرفته و بهترین راه حل را دریافت کنید.

علائم آلودگی موریانه، های چوب

این گونه از موریانه، ها با خاک هیچ ارتباطی ندارند و هیچ گونه لوله و تونل گلی حفر نمی کنند. این گونه به چوب آسیب رسانده ضمن اینکه چوب در حالت عادی کاملاً سالم به نظر می آید ولی اصولاً چوب از داخل خورده شده و فاسد می شود.

فضله های موریانه، ها:

موریانه، های اصولاً محل تجمع خود را از قسمت بیرونی با فضله خود پوشانده و عایق بندی می کنند تا قابل تشخیص نباشد اگر چوب تا حدی خشک باشد ممکن است این راه باز شود ولی اگر مرطوب باشد به خوبی می چسبد و عایق می کند.

موریانه، های بالدار:

این موریانه، های دارای گونه مؤنث و مذکر بوده و پس از جفت گیری تکثیر پیدا کرده و کلونی ها را تشکیل می دهند. گاهاً ممکن است با مورچه های بالدار اشتباه گرفته شود اما این موریانه، ها دارای بدنی کشیده و آنتن های مستقیم و چهار جفت بال می باشند.

تغذیه و عادات رفتاری موریانه، ها:

این گونه از موریانه، ها همان طور که از اسمشان مشخص است در محیط های مرطوب و چوب ها محلی مناسب برای تجمع کلونی آن ها می باشد. آن ها در خاک مستقر نمی شوند بلکه بیشتر جذب چوب ها علی الخصوص چوب هایی که بر روی زمین انباشته شده می شوند.

بیشترین میزان موریانه، ها در امتداد خط شمالی دریای خزر و شهرهای شمالی کشور بوده و به عنوان یک آفت اقتصادی به شمار می آید و در قسمت های بیابانی جنوب کشور هم به وفور یافت می شوند.

تکثیر و چرخه زندگی موریانه، چوب مرطوب:

یک جفت موریانه، بالدار شروع به زاد و ولد کرده و یک کلونی از موریانه، ها را به وجود می آورند آنها پس از پیدا کردن یک قطعه مناسب از چوب در محفظه ای شروع به تکثیر می کنند در سال اول تعداد محدودی تخک ریزی کرده . در ابتدا این کلونی ها بسیار کوچک هستند اگر شرایط ایده آل فراهم شود آن ها رشد کرده ولی هیچ گونه موریانه، کارگر در بین این کلونی ها وجود ندارد.

روش های پیشگیری:

حذف رطوبت: از آن جا که رطوبت عامل حیاتی برای این موریانه، است حذف آن یکی از نکات مهم در جهت کنترل و پیشگیری آنها به شمار می آید از بین بردن رطوبت شامل مشکلات نشتی لوله ها، سقف و محیط اطراف، ایجاد زهکش های مناسب بخصوص در هنگام بارندگی و از طرفی تجمع چوب هایی که با سطح زمین در ارتباط هستند هم باید اصلاح شده و مورد توجه قرار گیرد.

جایگزین کردن چوب های فاسد و آسیب دیده:

پس از اصلاح شرایط بالا از طریق جایگزین کردن چوب آسیب دیده آلودگی را می توان کامل برطرف کرد. گاهاً می توان از چوب های آسیب دیده استفاده نمود که این مورد پس از انجام سمپاشی تخصصی که خود به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز داشته و این کار فقط توسط متخصص کنترل موریانه، امکان پذیر است.

لوله های گلی

موریانه، ها برخلاف مورچه ها در محیط های باز پرسه نمی زنند. موریانه، ها از طریق تونل های زیرزمینی که معمولاً قطر آن ها به اندازه یک مداد می باشد راه های ارتباطی خود را که معمولاً رگه می نامند به یکدیگر متصل می کنند. ساختار این لوله ها به اصطلاح گلی است که از خاک و ذرات چوب و مواد سلولزی ساخته می شود.

درمواردی که موریانه، ها به سطح زمین می ایند از طریق این لوله ها حمله ور می شوند. با شکستن این لوله ها می توان فعالیت موریانه، ها را مشاهده نمود اما زمانی که لوله ها خالی است به این معنا نیست که موریانه، ها فعالیتش از بین رفته از طرفی آن ها این توانایی را دارند تا لوله های گلی آسیب دیده را مجدداً بازسازی نمایند. لوله های قدیمی معمولاً شکننده و خشک می باشند. نکته بسیار مهم این است کسانی که این لوله ها را برای اولین بار می بینند، پیشنهاد می شود: قبل از هر اقدامی با کارشناسان شرکت آریاچهر پارس تماس گرفته تا با روش های علمی و صحیح اقدامات لازم در خصوص موریانه، زدایی انجام گیرد، چرا که تنها با بازرسی کارشناسان این شرکت می توان به صورت دقیق میزان خسارت و آلودگی را تخمین زد. لوله هایی که در سقف یا در طبقات بالایی مشاهده می شود نشانه ای از هجوم هوایی (هجوم ثانویه) این حشرات می باشد. اکثراً هجوم ثانویه زمانی پدیدا می شود که رطوبت و مواد غذایی در دسترس موریانه، ها به میزان کافی وجود داشته باشد. سمپاشی موریانه ها به دلیل اینکه ملکه موریانه میتواند تا چندین متر به زیر زمین لانه سازی انجام دهد کار بسیار دشواری میباشد.

اشکال لوله های گلی

اشکال لوله های گلی:

 1. لوله در قسمت بیرونی دیوار
 2. لوله های حلق آویز از تیرچه طبقات
 3. لوله های مستقر روی دیوارهای حاوی خاستر
 4. لوله های روی دیوار داخلی
 5. لوله های سقفی
 6. لوله های داخل کاغذ دیواری
 7. لوله در بلوک داخلی
 8. لوله ها در کنار قرنیزهای دیوار
 9. لوله بر روی پارکت – کف

آسیب موریانه، ها

معمولاً تصور می شود که موریانه، ها فقط از چوب تغذیه می کنند اما نکته مهم این است که موریانه، ها از هر موادی که حاوی سلولز باشد، تغذیه می کنند و برخی از نژادهای موریانه، ها توانایی آن را دارند که برای یافتن غذا حتی از دیوارهای سیمانی نفوذ می کنند در واقع هیچ چیزی نمی تواند از دندان های تیز موریانه، در امان باشد گاهی از طریق مواد غیرسلولزی نظیر پلاستیک یا فوم نیز وارد می شوند. بعضی از تحقیقات شرکت آریاچهر پارس نشان می دهد که کلونی هایی که شامل 60.000 کارگر هستند در کمتر از یک ماه یک قطعه چوبی 0.2*1 متر را مصرف می کنند، البته آسیب های ناشی از موریانه، ها به عوامل مختلفی مانند دما، رطوبت و میزان دسترسی مواد غ ذایی بستگی دارد اما آن چیزی که زندگی موریانه، ها را از سایر حشرات مجزا می سازد این است که موریان ها در هیچ یک از فصول سال از فعالیت نمی ایستند و مانند سایر حشرات به خواب زمستانی نمی روند. معمولاً آسیب های جدی در طول فعالیت 5-3 سال از موریانه، ها در منزل ایجاد می کنند و مهم ترین مسئله و عاملی که ما را بر آن می دارد تا خطر حمله موریانه، ها را جدی بپنداریم این است که موریانه، ها با توجه به نحوه زندگی آن ها در زیر زمین و دور از دید انسان بنیاد و ساختار منزل را مورد حمله قرار می دهند.

جستجو از نشانه های تغذیه موریانه، ها:

تماس :۰۹۱۲۰۳۲۶۳۶۹

سمپاشی موریانه، در تهران 09120326369

سمپاشی موریانه، در شیراز 09179208486

سمپاشی موریانه، در بوشهر 09175628486

 1. صدای چوب توخالی که در اثر ضربه زدن به آن این صدا قابل تشخیص می باشد.
 2. چوب های نازکی که به راحتی به وسیله چاقو و آچار خط می افتد.
 3. لانه های نازک شن (قهوه ای و خاکستری سطحی که در مکان های آسیب دیده به وجود می آید)
 4. خردگی و نازک شدن سطح چهارچوب درب ها (چهارچوب های چوبی)
نکته: این مسئله بسیار قابل اهمیت است که خسارت موریانه، ها تنها مربوط به وسایل چوبی نبوده بلکه آن ها می تواند صدمات جدی را به مواد عایق و سایر متریال های منزل ایجاد کند زیرا موریانه ها میتوانند از هر وسیله حاوی سلولز در منزل شما تغذیه کرده و حتی میتوانند برای دسترسی به این مواد عذایی از موانع محکمی مانند بتن نیز عبور کنند.

قیمت سمپاشی موریانه:

به جرات میتوان گفت وجود موریانه در خانه میتواند آسیب بسیار شدیدی به منزل شما برساند، زیرا موریانه میتواند به صورت کاملا بی صدا خانه و وسائل منزل شما را از درون نابود کند ، سمپاشی موریانه میتواند کار بسیار دشواری باشد زیرا همانطور که برایتان توضیج دادیم کلونی موریانه ها میتواند تا 2 ملیون عضو را شامل شود بنابراین سمپاشی این آفت میتواند میتواند هزینه بسیار زیادی داشته باشد بنابراین برای صرفه جویی در هزینه سمپاشی موریانه سعی کنید بهترین شرکت را انتخاب کنید تا از لحاظ قیمت و کیفیت از بین بردن موریانه های منزلتان را تضمین کند ، بنابراین با کارشناسان حرفه ای شرکت سمپاشی تضمینی آریا تماس حاصل فرمایید.

اگر متوجه شدید موریانه، ها به منزلتان هجوم آورده چه باید کرد؟

1- وحشت نکنید و خونسردی خود را حفظ کنید.
2- از آن جائیکه بحث موریان زدایی یکی از تخصصی ترین و مهم ترین شاخه های رشته دفع آفات به حساب می آید پیشنهاد میگردد با شرکت آریاچهر پارس تماس حاصل فرمایید تا در کمترین زمان ممکن کارشناسان شرکت مکان های آلوده را بازدید کنند تا با روش ها و دستگاه های روز دنیا میزان خسارت و آلودگی های موریانه، ها تخمین زده شود، سپس با ارزیابی میزان آلودگی مسیرهای نفوذ موریانه، ها بهترین روش ممکن در جهت موریانه، زدایی انجام گیرد.
این نکته قابل ذکر است که موریانه، ها در مدت زمان کوتاه خسارت مهمی را به شما وارد نمی کنند اما اگر هر چه سریع تر روش های مبارزه انجام گیرد در ابتدا درصد خسارت وارده کاهش می یابد و هزینه شما نیز برای مبارزه کاهش پیدا می کند.
چند سوال برای شما به وجود می آید؟
1- چگونه مشکل شما گسترش می یابد؟
2- چه روش هایی برای از بین بردن فعالیت موریانه، ه ا مثمر ثمر است؟
3- چه میزان هزیه باید بکنیم؟
4- شرکت چه نوع گارانتی را به شما پیشنهاد می کند؟
5- آیا ریشه کنی در بحث مبارزه با موریانه، صورت می گیرد؟

چرا خودتان نباید کاری انجام دهید؟

اگرچه داروهایی برای از بین بردن موریانه، در مغازه های سم فروشی وجود دارد ولی از آن جا که تمام این مبارزات به صورت سطحی صورت می گیرد نه تنها باعث از بین بردن موریانه، ها نمی شود بلکه مشکل را حادتر می کند چرا که رگه ها و کلونی ها از تمرکز در یک مکان باعث پخش شدن و گسترش سطح فعالیت موریانه، ها می شود همان طور که اشاره شد موریانه، ها زندگی و ساختار بسیار پیچیده و منظمی را دارند هر چند با سم پاشی تعدادی از موریانه، ها از بین می رود و یا فعالیت های آن ها برای مدت محدودی متوقف می گردد اما کنترل و نابودی کامل صورت نمی گیرد، اما در صورتی که کلونی موریانه و ملکه به صورت کامل نابود گردد به اختما زیاد موریانه را از خانه تان ریشه کن میکنید !(توجه داشته باشید که برای این کار شرکت مناسبی را برای انجام عملیات سمپاشی موریانه به کار بگیرید زیرا بعضی از شرکت های سمپاشی سواستفاده گر با میتوانند با انجام کار های اشتباه نه تنها موریانه را از خانه تان ریشه کن نکرده بلکه باعث مشکلات جدی در خانه تان شوند..

پیشنهاد شرکت

مشاوره رایگان و هماهنگی جهت اعزام کارشناس - سمپاشی تضمینی آریا سمپاشی موریانه، در تهران 09120326369

سمپاشی تضمینی آریا سمپاشی موریانه، در شیراز 09179208486

سمپاشی تضمینی آریا سمپاشی موریانه، در بوشهر 09175628486 دکتر مسرور

سمپاشی تضمینی آریا با ارائه ضمانتنامه کتبی و استفاده از سموم ارگانیک و استفاده از سم بدون بو

بدون جابجایی اسباب و اثاثیه منازل و محل کار و تعطیل کردن کار رزومره ادارات و ارگانها دولتی و غیر دولتی

استفاده از سموم بدون خطر برای کودکان و نوزادان

سم های مجاز مورد استفاده در شرکت سمپاشی تضمینی آریا همگام با سمپاشی مدرن در کشورهای پیشرفته با ضمانتنامه بدون برگشت مورد سمپاشی شده می باشد.

سمپاشی تضمینی آریا . افتخار ما خدمت صادقانه به مردم عزیز ایران زمین است. چو ایران نباشد تن من مباد